O nás

Z historie knihovny

Místní knihovna v Hostišové patří do sítě knihoven, které zajišťují knihovnické a informační služby místním občanům. Knihovna byla od roku 1968 do roku 2000 součástí Knihovnického střediska Otrokovice a knihovnické služby poskytovala za pomocí metodického vedení Městské knihovny Otrokovice. V roce 2000 došlo k rozpadu Knihovnického střediska a od roku 2001 je knihovna výhradně majetkem obce, která je také jejím zřizovatelem. Přestože se jedná o malou knihovnu, je důležitou součástí kultury v obci.

Metodická pomoc je zajišťována na základě Smlouvy o poskytování regionálních knihovnických služeb v rámci regionálních funkcí, uzavřené mezi Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně a Městskou knihovnou v Otrokovicích.

V roce 2008 jsme získali Diplom za vzorné vedení obecní knihovny v soutěži Vesnice roku 2008 ve Zlínském kraji.

S platností od 1. srpna 2015 je Místní knihovna Hostišová přejmenována na KNIHOVNA-Infocentrum obec Hostišová a plní funkci informačního centra obce. Její umístění je stále v hasičské zbrojnici.

V roce 2018 byla knihovnice Alena Pakostová oceněna jako Knihovník Zlínského kraje roku 2018 za dlouhodobou vynikající práci a mimořádné aktivity v knihovně.


staré webové stránky: https://hostisova.knihovna.info

Z historie obce Hostišová

Obec Hostišová leží ve vzdálenosti 12 km od města Zlína v kraji Mladcovské pahorkatiny. Má celkovou rozlohu 2654 ha a více než 430 obyvatel.
Vznik obce se datuje do roku 1397, kdy obec Hostišovou darovali Markvart ze Šternberka a Petr z Kravař Zdeňkovi a Ješkovi ze Šternberka. Původ obce se vztahuje k hradu na kopci Strážná.
Za husitských válek prchnul pán hradu a zanechal majetek třinácti sluhům, kteří si jej rozdělili a založili ves se třinácti podsedky.
Jméno obec dostala po svém bývalém pánovi, který se jmenoval "Hostiš".
Nejstarší pečeť obce z roku 1699 nese vyrytý znak vinného hroznu s nápisem: "Peczet obeczní diediny Hostassové anno 1699".
Archeologické nálezy dokládají osídlení katastru obce již od starší doby kamenné, o čemž svědčí nález kamenného mlatu z roku 1913 na pozemku Jana Konečného na "Záhumenicích".
Mezi kulturní památky ČR patří barokní kamenný kříž z roku 1756, restaurovaný v roce 1998.
Na konci obce, směrem na Chlum, se nacházela socha sv. Josefa z roku 1895, která byla z důvodu velkého poškození v roce 1980 vyměněna za sochu Panny Marie.
Ve středu obce stojí kaple z roku 1869 zasvěcena "Navštívení Panny Marie". Mše svaté, které se v ní slouží třikrát do roka mají svou tradici. Mše prosebná je 2. května, přímluvná (pouťová) je 2. července a následuje mše děkovná 2. září. Z
ajímavostí je, že mše se slouží v den, na který připadnou.
V Hostišové pracuje aktivně Sbor dobrovolných hasičů
, který vznikl v roce 1936 a sklízí velké úspěchy. Má na Hostišové skutečnou tradici. Stejně tak myslivecké sdružení, divadelní spolek mládeže
, který uspořádá každoročně nové představení. V obci funguje velmi dobře knihovna a také pěvecký sbor Bábinky. Sdružení Horizont soustřeďuje své aktivity hlavně na ochranu přírody a pořádání aktivit spojených s touto tématikou. Velmi populární byla stavba hliněného domu a aktivit spojených s touto stavbou. V Hostišové je populární hudební formace Hostband, která působí v obci od roku 2002.
Obec Hostišová má vodovod, není plynofikována, nemá centrální kanalizaci, školu ani zdravotn
ické zařízení. Pošta pro Hostišovou je v Mysločovicích - PSČ 763 01.

Současný obecní znak nese v zeleném štítu dva stříbrné hrozny na překřížených úponcích nad osmihrotou hvězdou.

Zajímavosti obce

  • Památný strom "Hruška Prajzka".
  • Kaplička Navštívení Panny Marie a tři významené mše svaté.
  • Svěcení nového zvonu 2.7.2009.
  • Křížová cesta nad Hostišovou, která byla otevřena v sobotu 26. 9. 2009. Autorem keramických kachlů je pan Emil Sláma, dřevěnou část křížové cesty zhotovil pan Oldřich Vojáček.
  • Pěvecký sbor Bábinky vydal CD Hostišová naše milená a Zpěvník vlastních písniček, který obsahuje celkem 23 písní z autorské produkce členů souboru.
  • Drobnou brožurku o Hostišové autorsky zpracoval Vít Zapletal a byla vydána k 610 letům od první písemné zmínky v obci a u příležitosti IV. sjezdu rodáků obce.
  • Barokní kříž Na Hostišové je zapsán v seznamu kulturních památek a nese nápis s chronogramem: PANE RVCE NASSE SKLADAME, RACZ SPASIT NAS. Velká písmena jsou římské číslice a určují rok zhotovení (MDCCLVI – 1756)
  • Clay-Eva, památník byl odhalen u příležitosti 60. výročí skončení 2. světové války a je věnován paradesantní skupince Clay, která měla rozhodující podíl na přípravách povstání na východní Moravě.
  • K regionálním tradicím patří také slavení velikonočních svátků, kdy chlapci na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu klepáním nahrazují zmlklé zvony.
  • Také 14 dní před Velikonocemi chodí po vsi děvčata s ozdobenými větvičkami – májkami a zpívají píseň "Stála panenka Maria".
Vytvořte si webové stránky zdarma!